چاپ و انتشار کتاب 🥇

خدمات چاپ و انتشار کتاب در ترجمانو

معرفی دستاوردهای پژوهشی و اندیشه‌ها با انتشار آن امکان‌پذیر می‌شود و چاپ کتاب یکی از مهمترین روش‌ها برای عرضه دانش به جامعه است. چاپ و انتشار کتاب از یک سو موجب آگاهی و سطح دانش جامعه و همچنین گسترش فرهنگکتاب‌خوانی می‌گردد. از سوی دیگر برای صاحب اثر که همان نویسنده یا مترجم است نیز بسیار ثمربخش است. چاپ و انتشار کتاب در معرفی صاحب اثر به جامعه علمی نقش مؤثری داشته و موجب ارتقاء سطح علمی رزومه در مصاحبه‌های تحصیلی به ویژه دکتری و شغلی خواهد شد.

بر این اساس ترجمانو بر آن شد تا امکان ارائه خدمات چاپ و انتشار کتاب را برای جامعه علمی کشور فراهم آورد و در این راستا با کمک «انتشارات الگوی دانش‌بنیان» با مجوز رسمی از وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی و تجربه چاپ بیش از صدها عنوان کتاب در زمینه‌های مختلف افتخار دارد در خدمت اساتید، پژوهشگران و نویسندگان عزیزی که تمایل به چاپ آثار خود دارند باشد.

خدمات چاپ و انتشار کتاب
چاپ و انتشار کتاب

چه انواعی از کتاب را می‌توان به کمک ترجمانو منتشر کرد؟

کتاب تألیفی: تألیف اثری است که در آن مؤلف و یا مؤلفان اثر یافته‌­ها و یا نظرهای شخصی، یا اشخاص صاحب نظر را پردازش و با نظر خود به صورت هماهنگ و مجموعه­‌ای تخصصی و کامل در قالب یک موضوع مطرح می­‌کنند.

کتاب ترجمه‌ای: ترجمه اثری است که صاحب اثر، مفهوم و محتوای کامل یک کتاب را از زبانی به زبان دیگر برمی‌گرداند. ترجمه مطلوب آن است که مترجم ساختار کتاب اصلی را حفظ و متن را به دقت و با استفاده از معادل­‌های مناسب و رایج و با رعایت یکنواختی در سراسر کتاب به طور سودمند به زبان فارسی آن چنان برگرداند، که برای خواننده فارسی زبان قابل فهم باشد. ترجمانو علاوه بر خدمات چاپ و انتشار کتاب امکان ارائه خدمات ترجمه کتاب را نیز به سادگی برای کاربران خود فراهم می‌آورد. اطلاعات بیشتر در خصوص خدمات ترجمه انگلیسی به فارسی، ترجمه متن، قیمت ترجمه و شرایط ترجمه کتاب می‌توانید به سایت ترجمانو مراجعه فرمایید یا با تیم پشتیبانی تماس بگیرید (۴۷۸۵-۹۴۶-۰۹۱۲).

گردآوری کتاب: اثری است که از طریق گردآوری مطالب علمی از کتاب ها یا مقالات به گونه ای منسجم پدید آمده باشد.

مراحل کلی چاپ و انتشار کتاب چگونه است؟

۱- مراحل پیش از چاپ

تحویل و ویراستاری اثر: چاپ یک اثر نیازمند انجام اموری است که باید از قبل انجام شود. به‌طورمعمول اثر تألیفی تحویل گرفته شده و پس از انجام اصلاحات لازم برای چاپ و انتشار آماده می‌شود. در ابتدا اثر اصلی و اولیه باید نمونه‌خوانی و ویراستاری شود. ویراستاران با تجربه انتشارات الگوی دانش‌بنیان اشتباهات چاپی و یا فنی اثر را اصلاح کرده و علامت‌گذاری می‌کنند.

حروف‌چینی: انواع مختلفی از حروف چینی را می‌توان برای چاپ و انتشار کتاب در نظر گرفت. به‌طورمعمول با نرم‌افزارهای رایانه‌ای، اندازه حروف، اندازه سطرها، صفحه‌بندی و جدول‌بندی انجام می‌گیرد. دو نمونه حروف چینی شده از متن دست نویس تهیه می‌شود که نمونه اولی در اختیار نمونه‌خوان و ویراستار قرار گرفته و نمونه بعدی به پدیدآورنده اثر تحویل داده می‌شود. این نمونه‌های اولیه پس از انجام اصلاحات و بازبینی برای صفحه‌آرایی نهایی ارسال می‌شوند.

صفحه آرایی و تنظیم کتاب: قبل از چاپ نهایی باید صفحه‌آرایی کتاب انجام شود که شامل قرار دادن صحیح نقشه‌ها، طرح‌ها، نمودارها، جدول‌ها و پانویس‌ها می‌باشد. ترتیب صحیح صفحات و تنظیم بالا و پایین صفحات از کارهایی است که در هنگام صفحه‌آرایی انجام می‌شود. صفحه‌آرایی مستلزم دقت و ظرافت خاصی است که در راحت‌تر خواندن و ایجاد انگیزه برای خواندن کتاب نقش دارد. رعایت چهارچوب و شکل‌بندی بر اساس محتوا بسیار ضروری است.

فرآیند چاپ از نظر فنی: آماده سازی یک کتاب برای چاپ از زمان تحویل گرفتن اثر شروع شده و با انجام اصلاحات، حروف‌چینی، صفحه‌آرایی ادامه می‌یابد. تهیه زینک، کلیشه و گراور در مرحله چاپ ضروری است. نسخه‌های آماده چاپ برای چسب زدن روی کاغذ هیدروبرومیک آماده می‌شوند. این مرحله نیازمند تخصصی است که در آن جداول یا تصاویر را طراح یا گرافیست آماده کرده و با تغییر در اندازه و کوچک روی کاغذ هیدروبرمیک چسبانده می‌شود.

چاپ انواع مختلفی دارد که با توجه به تیراژ و خواسته مشتری مناسب‌ترین شیوه چاپ و انتشار کتاب انتخاب می‌شود.

  • چاپ دیجیتال: این نوع چاپ برای تیراژ پایین‌تر از ۲۰۰ جلد مناسب‌ترین انتخاب است. در چاپ دیجیتال، لیتوگرافی حذف می‌شود که در کاهش هزینه‌ها بسیار موثر است.
  • چاپ افست: برای چاپ و انتشار کتاب در تیراژ بالای ۵۰۰ یا ۱۰۰۰ جلد، چاپ افست پیشنهاد می‌شود. این نوع چاپ در تیراژ بالا صرفه اقتصادی بیشتری دارد. در مقیاس پایین و زیر ۵۰۰ جلد، چاپ افست مقرون‌به‌صرفه نیست.

۲- اخذ مجوزهای چاپ و انتشار کتاب

هر کتاب نیاز به اخذ مجوزهایی برای چاپ و انتشار است که این کار نیز در حیطه خدمات انتشارات الگوی دانش‌بنیان قرار دارد. اختصاص شماره استاندارد بین‌المللی کتاب «شابک» و ارسال فایل کتاب برای دریافت «فیبا» به کتابخانه ملی به همراه فرم تکمیل شده درخواست بر عهده تیم انتشارات خواهد بود.

۳- انتشار کتاب

پس از دریافت فیبا نوبت به دریافت مجوز چاپ و انتشار کتاب از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که باید یک نسخه چاپی کتاب جلد شده به همراه اطلاعات فیبا و سی‌دی کتاب به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال شود. چنانچه کتاب نیاز به برخی اصلاحات و تغییرات داشته باشد ارجاع داده شده و پس از اعمال اصلاحات مجوز صادر خواهد شد. با توجه به حجم درخواست برای صدور مجوز چاپ، در اغلب موارد این زمان یک تا دو ماه طول خواهد کشید. به محض صدور مجوز چاپ و انتشار کتاب، پدیدآورنده اثر و یا ناشر اجازه دخل و تصرف در اثر را نداشته و ملزم به چاپ فایل ارسالی بدون تغییر می‌باشد.

خدمات ترجمه تخصصی، اخذ مجوز و چاپ و انتشار کتاب

خدمات ترجمانو برای چاپ و انتشار کتاب

ترجمانو به متخصصین با تجربه‌ای در حوزه انتشار کتاب همکاری دارد و از این رو قادر به انجام همه مراحل پیش از چاپ تا چاپ نهایی یک اثر، به همراه اخذ مجوزهای لازم می‌باشد به طور کلی خدمات ارائه‌شده در ترجمانو شامل موارد زیر می‌باشد:

  1. دریافت فایل کتاب تالیفی یا ترجمه‌ای (برای آشنایی با خدمات ترجمه کتاب با ترجمانو تماس بگیرید)، بررسی اثر و عقد قرارداد با صاحب اثر
  2. انجام مراحل اداری توسط انتشارات الگوی دانش‌بنیان شامل اخذ شابک، فیپا و مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
  3. صدور مجوز چاپ کتاب توسط وزارت ارشاد.
  4. طراحی جلد (طرح جلد به عهده انتشارات می‌باشد ولی در صورت تمایل می‌توانید خودتان طرح جلد را آماده و به انتشارات تحویل دهد).
  5. چاپ کتاب توسط انتشارات و تحویل آن به نویسنده.

تذکر: مدت زمان چاپ کتاب بعد از آماده شدن فایل نهایی صفحه‌آرایی شده برای کتاب‌های علمی بین ۳۰ تا ۵۰ روز کاری و برای سایر کتاب‌ها (مانند شعر و رمان) حدود ۳ تا ۵ ماه می‌باشد.

برای آگاهی دقیق از شرایط و هزینه‌های چاپ و انتشار کتاب همین حالا با پشتیبان‌های ترجمانو تماس بگیرد.

تلفن: ۴۷۸۵-۹۴۶-۰۹۱۲

 

دانلود رایگان مقاله