هفته پژوهش و فناوری سال 1395

آغاز هفته پژوهش و فناوری سال ۱۳۹۵

ابتکارات، خلاقیت‌ها و پژوهش‌های بشری، راهی است برای شناخت بهتر جهان هستی. قدرت ذهنی و اندیشه پژوهشگران موجب موفقیت روزافزون علمی است. مشکلات، نیازها و خواسته‌ها، فضای جدیدی را در تعاملات میان فرهنگی ایجاد می‌کنند. نتیجه پژوهش‌ها می‌تواند بر توسعه علم و اندیشه انسانی و تمدن بشری تأثیرگذار باشد. در این مطلب به معرفی هفته پژوهش و فناوری پرداخته شده است.

هفته پژوهش و فناوری سال ۱۳۹۵

آذرماه امسال زمان مقرر برای هفدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری است. در این نمایشگاه پژوهشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی، دانشگاه‌ها، پارک‌های علم و فناوری، وزارتخانه‌ها، مراکز رشد و سازمان‌های اجرائی، همچون سال گذشته، حضور چشمگیری خواهند داشت.

روز ۲۵ آذرماه به نام روز ملی پژوهش در نظر گرفته‌شده است و هرساله در چنین روزی مراسمی برگزار می‌شود. سال ۱۳۹۵ به مناسبت روز پژوهش و به‌پاس گرامیداشت تحقیق و پژوهش، هفته ملی پژوهش و فناوری مراسمی از تاریخ ۲۱/۹/۹۵ الی ۲۸/۹/۹۵ برگزار خواهد شد.

در همین راستا ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری، فراخوان عمومی را برای اولیای امور صادر کرد. بر این اساس از تمامی مراکز علمی و پژوهشی دعوت به عمل میاورد تا دستاوردهای پژوهشی و فناوری‌های قابل تجاری‌سازی و تجاری شده را به نحوی شایسته در قالب نمایشگاهی به مخاطبان عرضه نمایند. مخاطبان این نمایشگاه متقاضیان فناوری، سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر و مؤسساتی که درزمینهٔ تأمین مالی فعالیت دارند می‌باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر به آدرس الکترونیکی زیر مراجعه نمایید.

http://techtrade-msrt.ir/

پژوهش و فناوری سال 1395

صاحبان طرح‌ها می‌بایست قبلاً طرح خود را در سامانه ارزیابی فناوری ثبت کرده باشند تا پس از ارزیابی مجوز حضور به نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری را اخذ نمایند. ۳۰ آبان ماه آخرین مهلت ثبت نام در سامانه اعلام شده بود و کار ثبت نام متقاضیان در سامانه به اتمام رسیده است.

تاکنون ۱۹۰۰ طرح و فناوری به‌صورت ایده و ابتکار، در این سامانه ارائه‌شده است. هر دانشگاه و یا مرکز پژوهشی می‌تواند یک طرح برتر را در این نمایشگاه رونمایی کند. امسال هم‌زمان با برگزاری هفته پژوهش، نمایندگان ۱۱ کشور اسلامی در نمایشگاه حضورداشته و به مدت دو روز از نمایشگاه و شبکه پارک‌های علم و فناوری دیدن خواهند کرد.

دکتر مجید متقی طلب، رئیس پارک علم و فناوری گیلان و دبیر هفدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و فن بازار اعلام کرد:” با تمهیداتی که در برگزاری نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری امسال اعمال‌شده است، یک فن بازار کامل و استاندارد در هفته پژوهش و فناوری برقرار می‌شود”

شعار هفته پژوهش و فناوری: ” پژوهش تقاضامحور و تجاری‌سازی فناوری، زیربنای اقتصاد مقاومتی “

نظر به اهمیت پژوهش در توسعه فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، برگزاری نمایشگاه‌های ازاین‌دست در قالب عرضه دستاوردهای پژوهشی، می‌تواند راه پیشرفت و تحول را هموار نماید. ناگفته نماند که امر پژوهش و تحقیق همواره با دشواری‌های ساختاری و عملی مواجه بوده است. اسامی روزهای هفته پژوهش و فناوری برای علاقه‌مندان و فعالان در این عرصه به‌این‌ترتیب اعلام شد

پوستر هفته پژوهش

اسامی روزهای هفته پژوهش و فناوری

یکشنبه ۲۱/۹/۹۵: پژوهش، فناوری و مدرسه

دوشنبه ۲۲/۹/۹۵: ایده برتر، سرمایه ملی

سه شنبه ۲۳/۹/۹۵: پژوهش، فناوری و صنعت

چهارشنبه ۲۴/۹/۹۵: پژوهش، فناوری؛ اقدام و عمل

پنج شنبه ۲۵/۹/۹۵: پژوهش، فناوری و حامیان پژوهش

جمعه ۲۶/۹/۹۵: پژوهش، فناوری و دانشگاه کارآفرین

شنبه ۲۷/۹/۹۵: پژوهش، فناوری و حوزه و دانشگاه

اولویت برنامه‌های هفته پژوهش بر نیاز دستگاه‌های اجرایی کشور است و در برای حضور عاملین دستگاه‌های اجرایی و اعلام نیاز آنان هماهنگی‌هایی شده است. در برنامه سال جاری حضور شرکت‌های دانش‌بنیان آسیایی و اروپایی و مدیریت شرکتی آلمانی نشان از هویت جهانی این نمایشگاه دارد. امید است تا با برپایی چنین نمایشگاه‌هایی، خلأ موجود بین ابتکار و تولید از میان برداشته شود.

دانلود رایگان مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.