پروپوزال قوی

چگونه یک پروپوزال قوی و مناسب بنویسیم؟

هدف کلی پروپوزال برطرف کردن یک نیاز است. خواننده، طرح پیشنهادی را با توجه به پاسخگویی به سؤالاتی که در ذهنش ایجاد می‌شود ارزیابی می‌کند. طرح پیشنهادی شما چیست؟ برای انجام طرح پیشنهادی چه برنامه‌ریزی دارید؟ هزینه طرح چقدر است؟ و سؤالات دیگری که خواننده به دنبال جواب آن‌هاست. یک پروپوزال قوی و خوب باید بتواند به این سؤالات پاسخی واضح و منطقی ارائه دهد.

معیار سنجش یک پروپوزال قوی چیست؟

معیار سنجش برای یک پروپوزال قوی همان امتیاز (priority score) است که توسط هیئت بررسی‌کننده در یک موسسه تحقیقاتی به آن پروپوزال داده می‌شود. بدیهی است در این میان کیفیت نقش اساسی را بر عهده دارد. کیفیت پروپوزال پژوهشی هم به کیفیت پروژه تحقیقاتی و هم به کیفیت نگارشی پروپوزال بستگی مستقیم دارد. یک پروژه تحقیقاتی چنانچه محتوای علمی قوی داشته باشد می‌تواند منجر به یک پروپوزال قوی شود. محتوای علمی قوی توسط تحقیقات گسترده و با استفاده از تکنیک‌هایی علمی امکان‌پذیر است. پژوهش در آخرین پیشرفت‌های علمی تأثیر مهمی برروند پروپوزال به وجود می‌آورد.
اما پژوهش و تحقیق گسترده به‌تنهایی نمی‌تواند منجر به نوشتن یک پروپوزال قوی شود. کیفیت نگارش می‌تواند تلاش‌های شما را تحت تأثیر قرار دهد. با توجه به اهمیت نگارش پروپوزال، در این قسمت به نگارش و تکنیک‌های آن پرداخته خواهد شد.
هر پروپوزال در بخش‌هایی گوناگون نوشته می‌شود. از مهم‌ترین بخش‌های پروپوزال چکیده و اهداف ویژه می‌باشد. برخی از داوران (reviewers) با خواندن همین بخش‌ها به تصمیم‌گیری می‌پردازند و اگر در این دو بخش ضعیف عمل شود متن اصلی هرگز خوانده نخواهد شد. به‌طورمعمول دو نفر داور اختصاصی پروپوزال را خوانده و نتیجه را به اعضای گروه اعلام می‌کنند و در این مدت اعضا، پروپوزال را یک بررسی سطحی می‌کنند. بدیهی است در این زمان چکیده و اهداف اختصاصی بررسی عمیق‌تری خواهد شد. یک پروپوزال قوی باید بتواند با تمام اعضا گروه بررسی‌کننده ارتباط برقرار کند.
در یک پروپوزال قوی همه بخش‌ها دقیق، واضح و منسجم است و هیچ تناقضی بین قسمت‌های مختلف آن وجود ندارد. درواقع پروپوزال به‌عنوان حاصل پژوهش‌های یک محقق تلقی می‌شود و باید از نظم منطقی و خوبی برخوردار باشد. هرگونه بی‌نظمی و پیچیدگی در نگارش به‌منزله پژوهش ناقص تلقی خواهد شد. استفاده از دیاگرام یا شکل برای بیان ایده‌های پیچیده می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

نوشتن یک پروپوزال قوی
تاکنون ترجمانو مقالات مختلفی را برای نگارش پروپوزال تهیه‌کرده و در اختیار دانش‌پژوهان قرار داده است. دراین راستا و برای ارائه یک پروپوزال قوی که بتواند نشان‌دهنده پژوهش‌های صورت گرفته باشد پیشنهاد می‌شود مراحل گفته‌شده در ادامه مطلب را به‌درستی پیگیری کنید.
ا-پروپوزال را برای ارائه به چه نهادی تنظیم می‌کنید؟ توجه به این موضوع بسیار ضروری است. به‌طورمعمول برای پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و دکترا، فرمت مشخصی وجود دارد که پروپوزال در آن قالب ارائه می‌شود. قبل از هر اقدامی فرم مربوط به قالب مورد تأیید دانشگاه را دریافت کنید تا بقیه مراحل را بر آن اساس انجام دهید. نمونه فرم‌ها در سایت دانشگاه وجود دارد.
۲-برای نوشتن پروپوزال بودجه و زمان کافی را در نظر بگیرید. برخی از موارد بودجه زیادی موردنیاز است. به تعبیری پروپوزال پیشنهادی در خود دارد که می‌تواند موردتوجه سازمانی قرار گیرد که در این صورت منافع و مزایایی را برای شخص فراهم می‌کند. به‌عنوان مثال دانشگاه‌های معتبر خارجی، برای پذیرش دانشجوی دوره دکترا، با توجه به پروپوزال تصمیم‌گیری می‌کنند. بدیهی است برای گرفتن بورسیه و اخذ پذیرش تحصیلی یک پروپوزال قوی اهمیت ویژه‌ای دارد.
۳-داشتن ایده خوب اولین قدم در نگارش پروپوزال است ولی باید توجه داشت که تبدیل ایده به پروپوزال بسیار دشوار است. در برخی موارد بهتر است به‌جای پروپوزال، Draft تحقیق یا Brief Proposal را تهیه کنید که تمرین خوبی برای اجرای رسمی است. Draft نوعی پروپوزال غیررسمی و ساده‌تر است که برای تحقیق کلاسی استفاده می‌شود و درواقع همان پروپوزال تک‌صفحه‌ای است و اصصلاحا One page Proposal نامیده می‌شود.
این پروپوزال تک‌صفحه‌ای می‌تواند به‌عنوان طرح اولیه پروپوزال اصلی در نظر گرفته شود و بودجه یا زمان زیادی را هم به همراه ندارد ولی برای تأیید اولیه و عرضه به استاد راهنما استفاده می‌شود. با خواندن این پروپوزال تک‌صفحه‌ای استاد راهنما متوجه موارد مختلفی می‌شود که حائز اهمیت است.
آیا موضوع پیشنهادی با پشتوانه علمی دانشجو هماهنگ است؟
آیا در زمان تعیین شده، موضوع پیشنهادی قابل انجام است؟
آیا منابع تحقیق برای موضوع پیشنهادی کافی بوده و در دسترس قرار دارد؟
One page Proposal شامل این موارد است:
نام دانشجو و عنوان موضوع نوشته شود
اهداف تحقیق به‌صورت واضح بیان شود
روش تحقیق Research method) ) موردنظر مشخص شود
نتایج مورد انتظار از انجام تحقیق پیش‌بینی شود
منابع موردنیاز (Resources required) اعلام شود.
برای ارائه این برگه باید آگاهی کافی داشته باشید بدون بررسی نمی‌توان موضوعی را برگزید و روش تحقیق مناسب را به‌درستی انتخاب کرد. برگه تک‌صفحه‌ای پروپوزال می‌تواند نگارش پروپوزال قوی و مورد تأیید را تضمین کند لذا ضروری است که از آن به‌سادگی نگذرید. ترجمانو امیدوار است که این مطلب بتواند در پروپوزال نویسی به نحوی شایسته راهنمای دانشجویان و محققین قرار گیرد.

بسیار محتمل است که برای نوشتن پروپوزال طرح پژوهشی خود، به خدمات ترجمه تخصصی نیاز پیدا کنید. در صورتی که نیاز به ترجمه متن یا مقالات خود داشتید، می‌توانید به بخش ترجمه انگلیسی به فارسی ترجمانو مراجعه کنید.

دانلود رایگان مقاله از ایران پیپر

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.