انجام پروپوزال

۱۰ نکته که در انجام پروپوزال باید رعایت کنید

به عنوان اولین قدم در پروپوزال نویسی باید فرم مربوط را از دانشگاه محل تحصیل تهیه و تکمیل کنید. انجام پروپوزال با پر کردن چند فرم ساده تفاوت دارد و بهتر است در پاسخگویی به مواردی که در فرم در نظر گرفته شده دقت کنید. پروپوزال ارائه‌ای محکم از طرح اولیه پایان نامه است و می‌بایست انجام پروپوزال به شکلی منطقی باشد تا بتواند تأثیر خوبی در پایان نامه نهایی داشته باشد. ترجمانو نکاتی را برای انجام پروپوزال قوی در نظر گرفته که در ادامه تقدیم می‌کند:

۱-شروع خوب با طرح یک سؤال خوب

برای انجام پروپوزال ابتدا باید یک سؤال خوب داشته باشید و درصدد یافتن جواب آن باشید. این نکته مهمی است که سؤال مطرح شده متناسب با دانش و علاقه دانشجو باشد. همچنین یک سؤال خوب باید کاملاً واقعی بوده و قابلیت انجام دادن را داشته باشد. طرح سؤالات کلی و یا واهی به طور کلی نمی‌تواند منجر به نگارش یک پروپوزال قوی شود. چنین کاری از پایه اشتباه است.

۲-بیرون کشیدن پروپوزال از یک سؤال خوب

سؤالی که نتواند منجر به انجام پروپوزال شود سؤال خوبی نیست. باید بتوانید از یک سؤال خوب، فرضیه‌ای عالی تهیه کنید. فرضیه یک پاسخ احتمالی به سؤال مطرح شده است و می‌تواند به عنوان شروعی خوب برای پژوهش تلقی شود. این فرضیه تنها پاسخی است به سؤال مطرح شده که می‌تواند در فرآیند تحقیق رد و یا تأیید شود.

۳-یک تحقیق مهم قبل از انجام پروپوزال

پیشنهاد می‌کنیم قبل از انجام پروپوزال از غیرتکراری بودن موضوع مطلع شوید. پایان نامه‌های بسیاری می‌تواند قبل از این پایان نامه نگاشته شده باشد. پروپوزال نویسی شروع پایان نامه نویسی است و نمی‌توان در مراحل بعدی موضوع را جایگزین کرد لذا ضروری است تا در همین ابتدا از منحصربه‌فرد بودن موضوع اطلاع پیدا کنید. با مراجعه به پایگاه علمی ایرانداک می‌توانید به بانک عظیمی از پایان نامه‌های انجام شده در دانشگاه‌های معتبر دست پیدا کنید. جستجو در ایرانداک از دو جهت می‌تواند تأثیر داشته باشد.

الف- یافتن موضوع از بین شکاف پایان نامه‌های موجود

ب- اطمینان از تکراری نبودن موضوع

نحوه انجام پروپوزال

۴-پیدا کردن روش تحقیق مناسب

در واقع دانشجو به دنبال پیدا کردن پاسخی برای سؤال مطرح شده در موضوع پروپوزال است. چگونه می‌توان پاسخی مناسب را از روشی نادرست پاسخ داد؟ بدیهی است می‌بایست روش تحقیق متناسب با موضوع و سؤال تحقیق را پیشنهاد دهید. در بررسی مواد خام و اطلاعات اولیه، چگونگی نتیجه گیری و تجزیه تحلیل بسیار مهم است.

۵- شرح و بیان مسئله

تنها سؤال کافی نیست باید بتوانید سؤال مطرح شده و مشکل موجود را در قالب مسئله‌ای واضح و رسا شرح دهید. هنگامی که در مورد علل و انگیزه‌های مسئله ای تحقیق می‌کنید باید بر روی چرایی مسئله، اهمیت و ضرورت موضوع، تأثیر در جامعه، مسائل فرهنگی و سیاسی دخیل در مسئله و موارد بسیار دیگری، شرح داده و افق کلی روشنی را ارائه دهید.

۶- تحقیق در موضوع مورد نظر

انجام پروپوزال بدون تحقیق و پژوهش ممکن نیست. باید بتوانید از منابع مختلف استفاده کرده و تا جایی که می‌توانید اطلاعات جمع آوری کنید. تحقیق به مفهوم استفاده از پژوهش‌های محققان پیشین است که می‌تواند کمک مؤثری در ادامه مسیر باشد. کتاب‌ها، طرح‌های پژوهشی، پایان نامه‌ها، مقالات علمی و رساله‌های دانشگاهی در ارتباط با موضوع را حتماً بررسی کنید. این مطالعات دید روشنی نسبت به موضوع پروپوزال در اختیارتان قرار خواهد داد.

۷- مشورت یک گام اساسی

در ارتباط با موضوع و نحوه انجام پروپوزال با اساتید راهنما و دانشجویانی که پیش از شما این کار را انجام داده‌اند مشورت کنید. این افراد تجربه بیشتری دارند و می‌توانند افق دید وسیع‌تری داشته باشند. در اغلب موارد از میان این مشورت‌ها نتایج خوبی حاصل خواهد شد.

۸-در نظر گرفتن زمان و شروع پروپوزال

به طور معمول در اغلب مواقع، زمان برای تحقیقات دانشجویی مشکل ساز می‌شود. بدون در نظر گرفتن زمان همه برنامه‌ها نامنظم‌تر خواهد شد. زمان بندی داشته باشید و طبق زمان بندی پیش بروید. پیشنهاد می‌کنیم همیشه کمی از زمان بندی جلوتر باشید تا در هنگام موارد پیش بینی نشده، زمان را از دست ندهید. به یاد داشته باشید که بهترین برنامه ریزی‌ها نیز می‌تواند به موقع انجام نشود.

۹- مسیر هموار پایان نامه

پروپوزال همچون راهنمایی برای انجام پایان نامه است و پایان نامه ارشد مهم‌ترین موردی است که در تحصیلات تکمیلی باید انجام دهید. بهتر است تا می‌توانید مسیر پایان نامه نویسی را هموار کنید. انجام پروپوزال می‌تواند در این راه بسیار مؤثر باشد لذا بهتر است پروپوزل قوی و خوبی را تنظیم کنید. صرف زمان و تلاش بیشتر برای انجام پروپوزال در ارائه نهایی پایان نامه تأثیر مثبتی داشته و ادامه کار را ساده‌تر خواهد کرد.

۱۰- نتیجه رضایت بخش

پروپوزال اولین گام جدی برای فارغ التحصیلی است. همیشه اولین گام‌ها دشوارترین نیز می‌باشند. شاید تصور کنید که انجام پروپوزال بسیار دشوار است و نمی‌توانید از عهده آن به خوبی برآیید. باید بدانید که شروع هر کاری دشوار است ولی اگر هر کاری را طبق اصول و چهارچوب مشخصی انجام دهید قطعاً بسیار ساده‌تر خواهد شد. از این راهنمایی‌ها استفاده کرده و شروع به نگارش پروپوزال کنید اطمینان داشته باشید از نتیجه کار بسیار راضی خواهید شد.

دانلود رایگان مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.