نمره جی آر ای (GRE)

آنچه در مورد آزمون جی آر ای (GRE) باید بدانید

Graduate Records Examination که به‌اختصار (GRE) نامیده می‌شود آزمون استاندارد سنجش زبان انگلیسی است که در سال ۱۹۴۹ توسط موسسه خدمات آزمون‌های آزمایشی (ETS) طراحی و اجرا شد. اخذ پذیرش تحصیلی در بسیاری از دانشگاه‌های آمریکایی و کانادایی وابسته به داشتن مدرک بین‌المللی زبان جی آر ای است. آزمون جی آر ای (GRE) مهارت‌های استدلال لغوی، استدلال ریاضی، نگارش تحلیلی و تفکر انتقادی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

GRE در سال ۲۰۱۱ مورد بازبینی کامل قرار گرفت و مقیاس نمره دهی متفاوتی را در اختیار گرفت و تبدیل به نمره‌ای تعیین‌شده در پذیرش دانشجویان غیربومی شد. هر دانشکده با توجه به قوانین و مقررات داخلی خود، معیار متفاوتی را برای اخذ پذیرش تحصیلی با توجه به نمره GRE در نظر می‌گیرد. با ترجمانو همراه شوید تا مراحل آزمون جی آر ای (GRE) عمومی را معرفی کنیم:
آزمون جی آر ای (GRE) از چند بخش سازمان‌دهی شده تشکیل‌شده است. هرکدام از این بخش‌ها مهارتی را مورد ارزیابی قرار می‌دهند. هرکدام از این بخش‌ها نقش عمده‌ای را در نمره نهایی داوطلب بر عهده‌دارند.

بخش لغوی (Verbal)

در حالت عادی این بخش از ۲۰ سؤال تشکیل‌شده که می‌بایست در ۳۰ دقیقه پاسخ داده شود و از ۶ سؤال تکمیل متن، ۴ سؤال تشخیص مترادف جملات و ۱۰ سؤال مطالعه و درک مطلب تشکیل‌شده است.

بخش ریاضی (Quantitative)

بخش‌های ریاضی آزمون جی آر ای (GRE) مهارت‌های اولیه استدلال ریاضی را می‌سنجد که البته دانش سنجیده شده در سطح دبیرستان ارزیابی می‌شود. این قسمت شامل ۲۰ سؤال است که در مدت‌زمان ۳۵ دقیقه پاسخ داده می‌شود.۸ سؤال محاسباتی، ۹ سؤال حل مسئله و ۳ سؤال تفسیر داده‌ها مجموع ۲۰ سؤال ریاضی را تشکیل می‌دهد.

بخش نگارش تحلیلی (Analytical writing)

بخش نگارش تحلیلی درواقع همان انشانویسی است که از دو بخش تشکیل می‌شود: الف- انشا درباره یک مسئله و ب- انشا درباره یک استدلال. این نگارش‌ها توسط برنامه خاصی سنجیده می‌شود و حداقل ۲ داور به این نگارش نمره خواهند داد و میانگین نمرات محاسبه خواهد شد. درصورتی‌که اختلاف بین دو نمره زیاد باشد از داور سومی استفاده خواهد شد.

الف_انشا درباره یک مسئله (Issue task)

آزمون جی آر ای (GRE) برای نوشتن انشا از بین موضوعات انتخاب‌شده، ۳۰ دقیقه زمان در نظر گرفته است. موضوعات در وب‌سایت ETS قابل حدس زدن است زیرا معمولاً موضوع انشا از بین سؤالات مباحث جی آر ای انتخاب می‌شود.
https://www.ets.org/gre/

ب – انشا درباره یک استدلال (Argument task)

به داوطلب آزمون جی آر ای (GRE) اطلاعات و مفاهیم گوناگونی را ارائه می‌دهند و از او می‌خواهند تا نتیجه حاصل از این اطلاعات را با استدلال منطقی در قالب یک انشا نگارش کند. داوطلب باید بتواند علاوه بر استدلال، پیشنهادهایی را نیز ارائه دهد. بیشتر نظر شخصی داوطلب مشخص‌کننده نمره نهایی می‌باشد. این آزمون ۳۰ دقیقه زمان دارد.

بخش آزمایشی (Experimental section)

این بخش مشابه دیگر بخش‌ها در اختیار داوطلب قرار می‌گیرد ولی در اصل بخشی آزمایشی است و تأثیری در نمره داوطلب ندارد. بخش آزمایشی به‌هیچ‌وجه قابل‌تشخیص نیست و توصیه می‌شود به تمام بخش‌ها با دقت پاسخ داده شود زیرا روشی قطعی برای تشخیص این بخش وجود ندارد لذا ضروری است تا تمام تلاش خود را در همه بخش‌ها انجام دهید.

آزمون جی آر ای (GRE)

کاربرد نمره آزمون جی آر ای (GRE) در پذیرش‌ها

نتایج GRE در پذیرش تحصیلی کارشناسی ارشد و دوره دکترا بسیار تأثیرگذار است. جی آر ای صرف‌نظر از رشته تحصیلی و تخصص، ماهیت دانش عمومی فارغ‌التحصیلان را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. دانشکده‌های مختلف با توجه به نوع پذیرش، نمره بخش خاصی را ارزیابی می‌کنند برای مثال ممکن است برای دوره‌های ریاضی و زیرگروه‌ها، نمره بخش ریاضی مدنظر باشد و در موضوعات هنری برای نمره بخش لغوی اهمیت بیشتری قائل باشند.

درواقع ترکیب پیچیده‌ای از مقررات تعیین‌کننده گرفتن پذیرش تحصیلی در یک دانشکده است. همه دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها مجموعه‌ای از توصیه‌نامه‌ها، انگیزه نامه، معدل، مقالات، نمره GRE و موارد بسیاری را در نظر می‌گیرند. برخی از دانشکده‌ها در پذیرش و برخی در دریافت بورسیه تحصیلی نمره آزمون جی آر ای (GRE) را دخیل می‌دانند.موسسه خدمات آزمون‌های آزمایشی (ETS) منابع آزمون را در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد و دو نمونه سؤال از آزمون‌های قدیمی و سؤالات جدید را در قالب آزمونی به نام PowerPrep تدارک دیده است که با انجام آن می‌توان نمره آزمون نهایی داوطلب را پیش‌بینی کرد.

آزمون‌های GRE تخصصی (Subject Tests)

هفت آزمون GRE تخصصی برای ارزیابی دانش تخصصی درزمینهٔ بیوشیمی، بیولوژی سلولی و مولکولی، شیمی، ادبیات انگلیسی، ریاضیات، فیزیک و روانشناسی نیز وجود دارد که برای مجموع آزمون ۱۷۰ دقیقه زمان ر نظر گرفته‌شده است. البته در ابتدای طراحی آزمون جی آر ای، درزمینهٔ علوم کامپیوتر، اقتصاد، آموزش نوین، مهندسی، زمین‌شناسی، تاریخ، موسیقی، علوم سیاسی و جامعه‌شناسی نیز آزمون برگزار می‌شد.

GRE و GMAT

از سال ۲۰۰۹ دانشکده‌هایی که رشته‌های مدیریت و بازاریابی را پذیرش می‌کنند برای مدرک GMAT یا همان آزمون پذیرش در دوره‌های تحصیلات تکمیلی مدیریت، بیش از جی آر ای اهمیت قائل می‌شوند و نتیجه این آزمون را معیاری برای پذیرش در رشته MBA قلمداد می‌کنند. اگر قصد ادامه تحصیل در رشته MBA رادارید بهتر است از دانشگاه مقصد نوع مدرک موردقبول GRE و یا GMAT را بررسی کنید در این موارد قوانین داخلی دانشکده تعیین‌کننده می‌باشد. البته بهتر است بدانید که از تاریخ صدور نمره‌ها در هر دو این آزمون‌ها نباید بیش از ۵ سال گذشته باشد.

دانلود رایگان مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.